top of page

Herna / Casino

 

instalace - Bystřice pod Hostýnem, 2014  / installation in Bystřice pod Hostýnem, Czech Republic, 2014

 

design válců a výlohy / design of the icons and store window: Baladasite.cz

 

 

Vyhrajte exekuci, rozpad rodiny i vězení! V bystřické Herně

Aktuálně.cz; 16/6/2014

 

Bystřice pod Hostýnem - Vyhrajte exekuci, pobyt za mřížemi nebo rozpad rodiny. Lukáš Houdek otevřel v Bystřici pod Hostýnem Hernu ve výloze zchátralého objektu. Společně s Místním Okrašlovacím a zábavním spolkem tak chce pomocí ironické intervence do veřejného prostoru otevřít ve městě debatu o regulaci hazardu.

Houdek osadil válce starého hracího automatu novými ikonami, které symbolizují rizika gamblerství. Stolek s popelníkem a rozkouřenou cigaretou, stará židle, popínavá květina a zaprášená záclona pak spolu s automatem dotvářejí prostředí omšelé herny, která zaujme ve výloze na hlavní bystřické ulici.

Nejvýraznějším prvkem instalace je polep samotné výlohy, kterému vévodí nápis Herna. "Když lidé poprvé nápis zahlédli, trousili směrem k nám naštvané poznámky. Domnívali se, že se v Bystřici skutečně otevírá další podobný podnik a byli z toho rozhořčení. Ukázalo se nejen to, že instalace působí realisticky, ale také že spolek vybral téma, které obyvatele města skutečně trápí," říká Houdek. „Když ale člověk přijde blíž, dojde mu, že se jedná o ironickou parafrázi, která upozorňuje na problém zdánlivě snadné výhry, která v reálu ve většině případů znamená naopak propad do bludného kruhu. Výhry jsou totiž úplně jiné, než hráč očekává. Náš automat, který je centrálním objektem instalace, je v tomto ohledu upřímný a vykládá karty na stůl,“ dodává.

Na spodní hraně výkladní skříně je umístěn i nápis shrnující současnou situaci malého moravského města: "Bystřice pod Hostýnem - 8 400 obyvatel - 8 heren - 110 herních prvků".

"Pozornější kolemjdoucí snad nebudou mít problém pochopit náš záměr. Na dveře jsme navíc zavěsili dvě lahve a plechovku fazolí coby svérázné hlasovací zařízení - nad ně jsme lidem napsali, aby vhozením fazole do jedné z lahví řekli, zda jsou pro nebo proti tomu, aby radnice skoncovala s bujícím hazardem," vysvětlil předseda okrašlovacího spolku Jakub Koníček.

 

bottom of page