top of page

Dar / Gift

 

intervence, různá média / intervention, mixed media, 2019

50 neznámých německých adres a 50 intimních dárků z Česka

 

Moji prarodiče po druhé světové válce dosídlili do Stříbra. Obě rodinné větve. V před válkou z většiny německého města totiž po odsunu zbyly prázdné domovy. Češi i Slováci byli náboráři motivováni k tomu, aby do pohraničí šli za prací i majetky. Každá z mých rodinných větví tak zapustila kořeny v dříve německém domě. Jedni z prarodičů dokonce ještě necelý rok žili pod jednou střechou se starším manželským párem. Čekali na odsun. S sebou si mohli vzít jen pár kilo svého života, zbytek zůstal nám a našim sousedům. Vyrůstali jsme tak v kulisách domova úplně cizích lidí, o kterých jsme nevěděli vůbec nic. Jejich intimní předměty se ale staly našimi. Aniž by nám je kdo z nich daroval.

 

O více než 70 let později jsem se za pomoci organizace Ackermann Gemeinde pokusil vyhledat adresy padesáti rodin, které byly z mého rodného města odsunuty. A bez varování a dalších informací poštou odeslal každé z nich jeden z padesáti intimních předmětů, které formovaly můj vlastní život. Žádný dopis, vysvětlení, jen nečekaný a zároveň nevyžádaný dar. A zpáteční stříbrská adresa s mým jménem.

 

 

rozmazane baliky.jpg

Instalace projektu v rámci výstavy Naši v městské galerii Röcklturm v německém městě Landshut / Installation of the project in towns gallery Röcklturm in Landshut in Germany:

7
3
6
5
2
4
bottom of page